Tentative Agenda

Monday – June 12th, 2017

8:00 – 8:30 Continental Breakfast and Registration
8:30 – 9:45 Opening Keynote
“Ready to Move” – Kim Campbell
“Ready to Win” – Prizes and Giveaways
Introductions of Speakers and Welcome from Broomfield Heights Middle School”
Ready to Learn” – Jack Berckemeyer, Deliberate Optimism, Reclaiming the Joy in Education
9:45 – 10:00 “Ready for a Break”
10:00 – 11:30 “Ready for Extended Sessions”
Jack Berckemeyer
Kim Campbell
Annette Fante
Beth Skelton
Shannon Vincent
11:30 – 12:30 “Ready for Lunch”
12:30 – 1:30 “Ready for Mini-sessions”
Jack Berckemeyer
Kim Campbell
Annette Fante
Beth Skelton
Shannon Vincent
1:30 – 1:45 “Ready for Another Break”
1:45 – 3:00 “Ready for More Sessions”
Kim Campbell
Annette Fante
Beth Skelton
Shannon Vincent
3:00 – 3:45 “Ready to Share”
Round-Table Discussions

Tuesday – June 13th, 2017

8:00 – 8:30 Continental Breakfast and Registration
8:30 – 9:45 “Ready for a General Session”
“Ready to Take Selfies”
“Ready to Move”
“Ready to Win”
Introductions of Speaker
“Ready to Teach” – Kim Campbell, The Power of Making Connections
9:45 – 10:00 “Ready for a Break”
10:00 – 11:30 “Ready for Extended Sessions”
Jack Berckemeyer
Kim Campbell
Annette Fante
Beth Skelton
Shannon Vincent
11:30 – 12:30 “Ready to Have Something to Eat”
12:30 – 1:30 “Ready to Lead” – A Special, Three-Part Keynote
Speakers: Jack Berckemeyer, Kim Campbell, and Shannon Vincent
1:30 – 1:45 “Ready to Stretch”
1:45 – 2:45 “Ready for Mini-Sessions”
Jack Berckemeyer
Kim Campbell
Shannon Vincent
2:45 – 3:15 “Ready to Evaluate and Win!”

Tuesday- June 20th, 2017 (pre-conference day)

9:00 – 2:00 Registration Open
9:30 – 2:00 Pre-Conference Sessions
– Jack Berckemeyer – Teaming to Increase Achievement
– Katie McKnight – Literacy Success
– Beth Skelton – Stir It Up: Engaging Strategies for Diverse Learners
– Dedra Stafford – Technology Practices

* Pre-conferences are not part of the regular conference rates. Pre-conferences have a separate fee.

Wednesday – June 21st, 2017 (Regular conference begins)

7:30 – 8: 15 Breakfast
7:30 – 2:00 Registration and Bookstore
8:15 – 9:45 Opening Keynote and General Session
“Ready to Win”
“Ready to See Who is Here”
“Ready to Move”
Introduction of Speakers
“Ready to Learn” – Jack Berckemeyer, Managing the Madness
9:45 – 10:00 “Ready for a Break”
10:00- 11:00 “Ready for Mini-Sessions”
11:00- 11:15 “Ready for Another Break”
11:15- 12:30 “Ready for Extended Sessions”
12:30- 1:45 “Ready for Lunch” – Special Performance with Monte Selby
1:45 – 2:30 “Ready for Extended Sessions”
2:30 – 3:15 “Ready for Consultant Time” – Ask a consultant to spend some time with your school’s team.

– Jack Berckemeyer
– Kim Campbell
– Monica Genta
– Rachael McCoy
– Katie McKnight
– Mark McLeod
– Andy Parker
– Beth Skelton
– Janet Spence
– Dedra Stafford
– Shannon Vincent

Thursday – June 22nd, 2017

7:30 – 8: 15 Breakfast
7:30 – 2:00 Registration and Bookstore
8:15 – 9:45 “Ready to Teach” Keynote and General Session

Jack and Kim in the Morning

“Ready to Win”
“Ready to Move”

Introduction of Speakers

“Ready to Teach” – Kim Campbell, Mark McLeod, Monte Selby and Dru Tomlin, The Power of Motivation

9:45 – 10:00 “Ready for a Break”
10:00- 11:00 “Ready for Mini-Sessions”
11:00- 11:15 “Ready for Another Break”
11:15- 12:30 “Ready for Extended Sessions”
12:30- 1:45 “Ready for Lunch” – Special Performance with Monte Selby
1:45 – 2:30 “Ready for Extended Sessions”
2:30 – 3:15 “Ready for Consultant Time” – Ask a consultant to spend some time with your school’s team.

– Jack Berckemeyer
– Kim Campbell
– Monica Genta
– Rachael McCoy
– Katie McKnight
– Mark McLeod
– Andy Parker
– Beth Skelton
– Janet Spence
– Dedra Stafford
– Shannon Vincent

Friday – June 23rd, 2016

Subject Content Day – 2-Hour Block

7:30 – 8:15 Breakfast
7:30 – 10:00 Bookstore Open
8:15 – 9:30 “Ready to Lead” Keynote and Closing General Session

“Ready to Move”
Closing Video and Announcements

Introduction of Keynote Speaker – Cedrick Gray, Being Impactful Within Your School

9:30 – 11:30 “Ready for Some Content Sessions”

Educational Leaders and Consultants:
Maureen Shankman – Science
Jack Berckemeyer and Laura Hinds – Language Arts & Reading
Anthony Purcell – Math
Leigh Stovall – Social Studies
Cedrick Gray – Leadership
Percy Hill – The Arts
Bill Wheeler – Technology Play Time

11:30 – 12:00 “Ready to Win and Reflect” – Closing Celebration

** Agenda is subject to change